Finał ,,Wehikuł czasu do 1989 roku”

23 listopada w sali widowiskowej w Trzebielinie odbyło się finałowe spotkanie w ramach projektu „Wehikułem czasu do 1989 roku”. Projekt „Wehikułem czasu do 1989 roku” złożony przez pracowników biblioteki do Fundacji Parasol w Bytowie otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu „Działaj lokalnie” w kwocie 3000 zł. Projekt ten zakładał współdziałanie mieszkańców oraz organizację spotkań w poszczególnych miejscowościach gminy, podczas których mieszkańcy rozwijali swoje umiejętności kulinarne, aktorskie, artystyczne i zgłębiali wiedzę na temat lat 80. Wszystko to w związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą przemian demokratycznych w Polsce i pierwszymi wolnymi wyborami z 1989 roku. Przybyłych gości powitała dyrektor Biblioteki Gminnej w Trzebielinie Pani Krystyna Podraża. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili: Pan Tomasz Czechowski Wójt Gminy Trzebielino z małżonką, Leszek Waszkiewicz Starosta Bytowski, Radni Powiatu bytowskiego: Daniel Chwarzyński i Wojciech Duda, Radni Rady Gminy Trzebielino: Joanna Wojtyniak, Tomasz Zacholski, Piotr Jażdżewski, Mariusz Szarek, Ewa Kozieł, sołtysi: Grażyna Buza, Piotr Krefta, Danuta Kropielnicka, Andrzej Labuda, Janina Marcula-Kamińska, Danuta Ogińska, Dariusz Synakowski, dyrektor szkoły Podstawowej w Trzebielinie Dorota Grzegorczyk a także Pani Grażyna Pańczyk i Pani Bogumiła Szarmach dyrektor biblioteki w Kołczygłowach. Podczas finałowego spotkania, które miało charakter konkursowy, rywalizujące sołectwa i zgromadzona w sali widowiskowej publiczność przeżyli sentymentalną podróż do dekady zakupów na kartki, gigantycznych kolejek i rozmów kontrolowanych. Do trudnego okres stanu wojennego, walki o prawa obywatelskie, ale i do czasu nadziei na wolność. Do rywalizacji przystąpiło pięć sołectw: Bożanka, Objezierze, Poborowo, Starkowo i Trzebielino. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Komisja w składzie: Leszek Waszkiewicz starosta bytowski, Grażyna Pańczyk i Bogumiła Szarmach, . Do sołeckiej rywalizacji biblioteka przygotowała cztery konkurencje: pokaz mody, czyli prezentacja trendów mody lat 80. w rytm muzyki, prezentację stołów, kabarety i quiz wiedzy o PRL-u. Rywalizacja pomiędzy sołectwami była bardzo zawzięta, drużyny walczyły o każdy punkt. Emocjonujące zmagania zakończyły się zwycięstwem reprezentacji sołectwa Trzebielino, drugie miejsce zajęła reprezentacja sołectwa Objezierze, natomiast trzecie drużyna sołectwa Starkowo. Wyróżnienia trafiły do sołectw: Bożanka i Poborowo. Kapitanowie drużyn gratulacje, bony pieniężne i dyplomy odebrali z rąk Wójta Gminy Trzebielino, Krystyny Podraża dyrektor biblioteki oraz Leszka Waszkiewicza starosty bytowskiego, przewodniczącego konkursowej Komisji. W przerwach pomiędzy kolejnymi konkurencjami wystąpił Patryk Tryba, który przebojami z lat 80. wprowadził uczestników spotkania w atmosferę zabawy. Dodatkowo mieszkańcy sołectwa Bożanka zaprezentowali poza konkursem wzruszający taniec z flagami i piosenki. Organizatorzy zadbali o to, by nikt z przybyłych gości nie był głodny, bądź spragniony. Przez cały czas trwania imprezy dla uczestników dostępny był smaczny bigos, kawa, herbata, oranżada, chleb ze smalcem i kiszone ogórki, galareta, obwarzanki i blok czekoladowy oraz drożdżówka. Smakować można było także potraw przygotowanych przez sołectwa. Pracownicy biblioteki zadbali o odpowiedni klimat spotkania poprzez scenografię w stylu lat 80′, odpowiednio dobrane dekoracje tematyczne, wzbogacone o dyskotekowe światła oraz wystawę złożoną ze starych sprzętów i książek nawiązujących tematyką do przełomowego roku 1989. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sołectwom za udział w turnieju, kibicom za doping. Za pomoc w organizacji finałowego spotkania serdeczne podziękowania kierują do: – Baru Zatoka z Miastka, – Sklepu „Julia” Gabrieli Buczek, – Sklepu „Gracik” w Trzebielinie, – Hurtowni Optim z Miastka Piotr Krupka, – Pana Piotra Krefty i mieszkańców Starkowa za przygotowanie smacznego stoiska „Społem”, – Pani Danuty Ogińskiej i mieszkańców Bożanki za poruszającą serca część artystyczną, – Państwa Krystyny i Stanisława Rutkowskich, – Pani Krystyny Siekluckiej, – Pani Janiny Marcula-Kamińskiej, – Pana Kazimierza Michalaka, -Pani Agnieszki Podraża, -Państwa Danuty i Henryka Kamińskich, – Pana Dawida Maniak.