Narodowe Czytanie 2019

W piątek, 13 września, w sali widowiskowej Biblioteki Gminnej w Trzebielinie odbyła się ósma edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie 2019”. W tym roku do czytania wybrano osiem nowel autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Bruno Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego i Henryka Rzewuskiego.
W wydarzeniu udział wzięli: Pan Tomasz Czechowski- Wójt Gminy Trzebielino, Pani Dorota Grzegorczyk- dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebielinie, młodzież i nauczyciele trzebielińskiej szkoły podstawowej, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i miłośnicy literatury. Przybyłych na literackie spotkanie powitała Pani Krystyna Podraża, dyrektor biblioteki. Podczas tegorocznej trzebielińskiej edycji Narodowego Czytania można było wysłuchać nowel „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Dym” Marii Konopnickiej.

Mądrą, ponadczasową historię „Sachem” poruszającą ważne problemy takie jak tożsamość, asymilacja, zbiorowa pamięć narodów pięknie przeczytali uczniowie i nauczyciele z miejscowej szkoły: Zuzanna Bieńkowska, Natalia Fijałkowska, Marta Jabłońska, Marysia Pertek, Oskar Rutkowski, Marika Staroszak, Julia Zabrocka, Pani Alicja Kisielewska, Pani Danuta Popielewska i Pan Jurand Bownik. Wzruszającą i dramatyczną nowelę „Dym” mistrzowsko przypomnieli: Pan Tomasz Czechowski Wójt Gminy Trzebielino, Pani Teresa Gawlik, Pani Justyna Rapita, Pani Barbara Bilińska, Pani Krystyna Michalak i Pan Jan Kotowski. Pięknie dziękujemy wszystkim czytającym polskie nowele!. Całość literackiego spotkania wzbogaciły: wystawa poświęcona polskiej nowelistyce, ciekawe rekwizyty, indiańskie akcenty, dekoracje i poczęstunek. Za pomoc w przygotowaniu oprawy wydarzenia dziękujemy: Pani Dorocie Grzegorczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebielinie, Pani Katarzynie Waśkowiak, Pani Danucie Kropielnickiej- sołtys Trzebielina wraz z Radą Sołecką, Pani Maryli Godlewskiej, Pani Janinie Marcula- Kamińskiej- sołtys Dolna wraz z Radą Sołecką, Państwu Agnieszce i Andrzejowi Podraża oraz Pani Elwirze Wilmie. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które zechciały przyłączyć się do akcji Narodowe Czytanie 2019. Spotkajmy się za rok na wspólnej lekturze „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego