DKK- Irena Sendlerowa

Rok 2018 został ogłoszony rokiem Ireny Sendlerowej. 12 maja przypadała dziesiąta rocznica jej śmierci. Dlatego też w maju DKK czytał i dyskutował o książce Jacka Mayera „Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler”.

Irena Sendler podczas II wojny światowej pomagała Żydom, uratowała 2500 dzieci z warszawskiego getta. Za swą działalność otrzymała medal Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Jej heroizm, przez wiele lat, pomijany był milczeniem, aż do roku 1999, kiedy to nastolatki z Kansas, które przygotowując projekt na Dzień Historii Narodowej, natknęły się w amerykańskiej gazecie na krótką notatkę o Irenie Sendler. Przygotowały i wystawiły sztukę teatralną inspirowaną jej życiem pod tytułem Życie w słoiku. W ten sposób losy nastolatek splotły się z historią Ireny Sendler. Klubowicze zachwycili się historią amerykańskich nastolatek, które ocaliły od zapomnienia bohaterkę Holocaustu, a historia życia Ireny Sendlerowej poruszyła ich serca. Irenie Sendler przez całe życie towarzyszyły słowa ojca: Każdemu, kto tonie, należy podać rękę.

Irena Sendler zmarła w 2008 roku, w wieku 98 lat. Skromna, uśmiechnięta, do samego końca twierdziła, że mogła zrobić więcej.