Akcja Żonkil

O powstańcach z warszawskiego getta

Dzisiaj przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.
Biblioteka Gminna w Trzebielinie przyłączyła się do tych obchodów organizując spotkanie edukacyjne dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Trzebielinie. Spotkanie przybliżało tematykę powstania, jego bohaterów i katów. Odbyła się także projekcją filmu pt.: „Nie było żadnej nadziei…”, który zachęcił uczniów do próby zmierzenia się z dylematami, przed którymi 75 lat temu stanęli inni młodzi ludzie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa pod tytułem „Łączy nas pamięć” prezentująca książki: reportaże, dokumentalne i historyczne, które ukazują powstanie w getcie warszawskim. Uczestnicy spotkania otrzymali żółte żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Żółte kwiatki związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.
Spotkanie edukacyjne odbyło się w ramach akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie