I Powiatowe Prezentacje Stołów Wielkanocnych w Czarnej Dąbrówce

Biblioteka Gminna w Trzebielinie, 24 marca 2018 roku, wzięła udział w I Powiatowych Prezentacjach Stołów Wielkanocnych zorganizowanych w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Czarnej Dąbrówce. Do Trzebielina przywiozła zwycięskie 1. miejsce w konkurencji stół wielkanocny, a konkursowy żurek uplasował się na 2. miejscu. Do konkursu przystąpili także: Stowarzyszenie „Rozwój Bukowiny”, KGW Parchowo, KGW „Kłączynianki”, KGW „Barwy Rokit”, „Unichowianki”, Stowarzyszenie „Nożyno bez granic”, KGW „Gołczewskie babeczki”, Seniorzy z Czarnej Dąbrówki oraz goście z Litwy. Stół prezentowany przez bibliotekę został zaaranżowany zgodnie z tradycją, ale także z pomysłem. Został nakryty białym, odświętnym obrusem ozdobionym haftem richelieu, z zastawą w klasycznej bieli i fantazyjnie związanymi sztućcami. W centralnym punkcie stołu ustawiony został koszyczek, wyścielony białą serwetką i ozdobiony gałązkami bukszpanu pełen tradycyjnych przysmaków: jajka, chrzan, sól, chlebek, kiełbaska, mazurek i wielkanocny baranek. Na wielkanocnym stole królowały jaja, które są symbolem życia, odradzania się i zmartwychwstania. Były jaja wykonane według starych tradycji i tych najnowszych: malowane gorącym woskiem, ażurowe, wykonane techniką decoupage, ozdobione elementami ornamentowymi i gipiurą. Jaja wyeksponowane zostały w szczególnej oprawie: w koszyczkach, na metalowych stojaczkach i szykownych drewnianych paterach. Powiew wiosny na stół wniosły wiosenne kwiaty i rośliny: prymulki, fiołek, stokrotki, róże, goździki, bukszpan, rzeżucha i bluszcz. Niezwykle tradycyjny, kolorowy akcent stanowiła wielkanocna palma wykonana z suszonych traw, zbóż, gałązek wierzby i kwiatów z krepiny, która symbolizuje triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Wyjątkowego klimatu dodały ozdoby: zające z tkaniny, które dzięki swej żywotności od najdawniejszych czasów kojarzone są z witalnością i odradzaniem się przyrody, a także baranki z masy solno-gipsowej, których obecność na stole czy w koszyczku uosabia obecność Chrystusa oraz ozdobne babeczki. Ponieważ obfitość świątecznego stołu wróży dobrobyt, obowiązkowo znalazły się na nim: jajka, żurek, wielkanocna baba drożdżowa i baby piaskowe, mazurek, sernik, pasztet, schab ze śliwką, galareta, biała kiełbasa gotowana i pieczona, chrzan, ćwikła, chleb razowy i bułeczki drożdżowe w kształcie zajączków oraz nalewka z pigwy. Zwycięski stół oraz żur to efekt wspólnej pracy i nauki mieszkańców gminy Trzebielino. W przygotowania zaangażowali się: Krystyna i Stanisław Rutkowscy, Katarzyna Staroszak, Władysława Lipka, Danuta i Henryk Kamińscy, Krystyna Sieklucka, Henryka Maniak, Teresa Jedlecka, Agnieszka Podraża, Andrzej Podraża, Barbara Bilińska, Ewa Wilma-Guzowska, Dorota Grzegorczyk, Anna Prycka, Krystyna Gliszczyńska, Danuta Zabrocka, Maria Sibińska, Karolina Grzegorzak, Janina Bartczak, Irena Sibińska, Teresa Gawlik, Krystyna Surowicz oraz pracownicy biblioteki: Krystyna Podraża, Agnieszka Jedlecka, Sandra Kamińska, Justyna Sadyś, Iwona Szczęsna, Małgorzata Pawlik-Stenka i Weronika Gawrońska.